Jakie zasady rządzą budowaniem i rozwijaniem dynamicznego zespołu w MLM?

Jakie zasady rządzą budowaniem i rozwijaniem dynamicznego zespołu w MLM?

Pierwszy i jednocześnie wyjątkowo istotny temat, który chcę dzisiaj trochę rozwinąć dotyczył będzie budowania zespołu. Jest to moim zdaniem kluczowy element, który w wielkim stopniu decyduje o możliwości odniesienia sukcesu w MLM.

zespol 1 - Paweł Lenar Blog

Zrozumienie zasad rządzących budowaniem i rozwijaniem dynamicznego zespołu może zapewnić Ci możliwość szybkich awansów i spektakularnych rezultatów w marketingu sieciowym.

Jeśli Twoim celem jest rozwinięcie własnej struktury dystrybutorów, jeśli dążysz do stworzenia dla siebie źródła dochodu pasywnego oraz zamierzasz systematycznie osiągać kolejne pozycje w planie marketingowym, to Twoje kompetencje z zakresu pracy zespołowej, działania grupowego, wspólnego wyznaczania i osiągania celów powinny być dla Ciebie szczególnie ważne.

Dlaczego więc sztuka budowania zespołu w MLM ma tak wielkie znaczenie?4cbfc95a b6a9 4319 82d3 cf71a15e79a6 - Paweł Lenar Blog

Zacznijmy może od przykładu.

Przeczytaj na początek poniższą historię?Andrzej jest bardzo ambitną osobą. Całkiem niedawno jego znajomy pokazał mu możliwości jakie daje branża MLM. Wypełnił swoją umowę dystrybutorską i zarejestrował się w firmie. Wypróbował też produkty, które są dostępne w ofercie i wkrótce stwierdził, że są naprawdę świetne.

Kilka dni później, usiadł wygodnie wieczorem w fotelu i przeczytał od deski do deski plan marketingowy firmy, z którą niedawno rozpoczął współpracę. Ta lektura wywarła na nim ogromne wrażenie. Zaczął wyobrażać sobie jakby to było gdyby on również mógł stworzyć własną, przynoszącą comiesięczne dochody sieć.

Wizja stworzenia tak zorganizowanego własnego biznesu wywoływała w nim spory entuzjazm.

Wcześniej Andrzej pracował jako przedstawiciel handlowy w kilku firmach, stwierdził więc, że może skorzystać z niektórych swoich kontaktów i w ten sposób zacznie budować strukturę w MLM. Tak też zrobił.

Wprowadził do biznesu kilku swoich wcześniejszych klientów, zainteresował produktem pewne grono osób, z którymi miał kontakt już wcześniej. W jego grupie pojawiło się kilkadziesiąt osób. Szybko jednak zauważył, że całą pracę wykonał sam.

Pewnego dnia zaczął zadawać sobie pytanie – ?co robię źle?? i ?dlaczego moja struktura nie rozwija się w takim tempie w jakim bym chciał. Zastanawiał się dlaczego tylko on jest jedynym silnikiem napędowym tego przedsięwzięcia??

Główny problem wielu ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w MLM polega najczęściej na tym, że rozpoczynają oni budowę tego biznesu bez jakiegokolwiek przygotowania. Często nawet nieświadomie przenoszą swoje nawyki wypracowane przez lata pracy w swoim zawodzie do biznesu MLM.

Rozwijanie struktury w marketingu sieciowym może z pozoru wydawać się proste, jednak dłuższa chwila namysłu wystarczy, aby zauważyć, że ten proces rządzi się pewnymi ważnymi zasadami.

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących rozwijania struktury jest budowanie z ludźmi relacji, które następnie wywołują zaangażowanie.

W tym roku odbędzie się w Polsce Euro 2012. Warto pamiętać, że profesjonalna działalność w marketingu sieciowym przypomina w pewnym stopniu grę w piłkę nożną. Aby odnieść zwycięstwo trzeba grać zespołowo.

Drużyna złożona nawet z najlepszych graczy nie znaczy nic, jeśli nie potrafi ze sobą współpracować na boisku, szybko się komunikować, znać swoje mocne oraz słabe strony oraz wypracowywać sytuacje sprzyjające zdobyciu bramki.

Siłą spajającą zespół w MLM są osobiste relacje pomiędzy poszczególnymi osobami. Członkowie zgranego, dynamicznego zespołu muszą się dobrze znać i co najistotniejsze blisko ze sobą współpracować, każdego dnia. To daje siłę, rozpęd i rozwój.

Rozwijanie struktury nie polega jedynie na wprowadzaniu kolejnych osób, które będą zamawiać produkty. Profesjonalny biznes MLM polega na edukacji oraz właściwym prowadzeniu najbardziej aktywnych osób – tych, które stawiają sobie ambitne cele.

Na koniec mam prośbę do Ciebie. Napisz proszę w komentarzu poniżej, jakie są Twoim zdaniem najlepsze metody integrowania zespołu i budowania osobistych relacji z członkami grupy 🙂

15 komentarzy

  • Tomasz Kudełka · Akademia Rolnicza w Lublinie
   No tak wolę colę od naturalnego soku ;-), a tak bardziej w temacie to chyba nie ma podziału na poszczególne czynniki istotne mniej lub bardziej. Ważny jest moim zdaniem zespół pozytywnych czynników, które w prosty i otwarty sposób są w stanie oddziaływać na grupę .
   To tak trochę jak w domu …Jeśli tryska radością, optymizmem i dobrym nastrojem, to dzieci chcą się bawić i specjalnie ich zmuszać do nauki nie trzeba, jeśli jest inaczej to chowają się po kątach i nic je nie cieszy .
   Cieszmy się tym co robimy, a reszta przyjdzie sama ( liderzy, wyniki, itp ), zresztą do tego nie trzeba się w MLM zmuszać 🙂

 • no tak, zgadzam się oczywiście, a co do miejsca to wydaje mi się że każde byłoby dobre, tylko żeby nasz zespół, był tak chętny jak my…pozdrawiam

 • Wydaje mi się że najlepszą, ale możliwe że i najtrudniejsza zarazem metodą integracji, jest wspólne odnoszenie małych sukcesów… które prowadzą nas do tego dużego celu. Jest wspólny kurs i żeglujemy razem. No one left behind 😉

 • Poruszasz bardzo ważną kwestię dotyczącą rozwoju w MLM, wiele osób przechodzi przez sytuację, którą opisałeś, ale myślę też, że nie każda osoba chce rozbudowywać tą sieć, ponieważ to wymaga dobrowolnej i nieprzymusowej pracy, a budowanie relacji to podstawa bez względu na to, czy to MLM, czy nie. Wiedza jest ważna, ale to entuzjazm zaprasza nam ludzi do współpracy. Jednak wykreowanie lidera to sztuka, najpierw samemu trzeba nim być. Świetny wpis. Pozdrawiam

 • No tak wolę colę od naturalnego soku ;-), a tak bardziej w temacie to chyba nie ma podziału na poszczególne czynniki istotne mniej lub bardziej. Ważny jest moim zdaniem zespół pozytywnych czynników, które w prosty i otwarty sposób są w stanie oddziaływać na grupę .
  To tak trochę jak w domu …Jeśli tryska radością, optymizmem i dobrym nastrojem, to dzieci chcą się bawić i specjalnie ich zmuszać do nauki nie trzeba, jeśli jest inaczej to chowają się po kątach i nic je nie cieszy .
  Cieszmy się tym co robimy, a reszta przyjdzie sama ( liderzy, wyniki, itp ), zresztą do tego nie trzeba się w MLM zmuszać 🙂

 • Nie mam pojęcia jakie metody, każdy lider ma inne.
  Podobne przyciąga podobne, tak jest przyrodzie.
  Dlatego dobry przykład lidera zintegruje zespól…bądź zły zdezintegruje 🙂
  Lider to człowiek, za którym idą inni. Dlaczego? Ponieważ wiedzą gdzie idzie lider.
  Tylko dobry lider zintegruje zespół, to podstawa w MLM… i nie tylko 🙂

 • Integracja zespołu, rzecz ważna 🙂 przykładem wspólne przebywanie, spędzanie czasu ( wyjazdy, wypady, koncerty, imprezy, działania aktywne na sportowo : spływy pontonowe, ogniska, paintball, piłka nozna, itp ) oraz wspólne cele , jak było już napisane : ” No one left behind ;)” wybór ludzi co chcą sami… zamulacze znajda miejsce pracy w innych sferach 😛

 • Trzeba współpracować z ludźmi którzy tak jak my sami nie boją się i chcą odnieść sukces bo bez takich ludzi niema mowy o sukcesie.

 • Moim zdaniem przyjacielskie relacje serdeczne i napawające optymizmem spotkania lub krótkie rozmowy tel. lub e-meile wymiana zdania dać się wypowiedzieć i naprowadzić osoby w grupie na właściwy tor działania i myślenia

 • Tak na dobrą sprawę ważne jest jak dla mnie systematyczny kontakt, możliwie częsty, wyznaczenie sobie wspólnie celów (poza swoimi, które są najważniejsze), wzajemna pomoc w realizacji drobnych celów, i co najważniejsze … konsekwencja w działaniu. Z matematycznego punktu widzenia to jest biznes dla leniwych, bo wystarczy w miesiącu zaprosić do współpracy 4 osoby i czynność tę powtarzać co miesiąc, z tych czterech osób niech tylko jedna powieli nasze działanie i kolejno z każdej nowej czwórki tylko jedna … I tak konsekwentnie przez 12 miesięcy … Wynik może okazać się imponujący, wzajemne szukanie przy tym wszystkim swoich sposobów i dzielenie się swoimi “odkryciami” ze swoimi partnerami w biznesie to pewna droga do sukcesu !!! Słuchać i dzielić się doświadczeniem !!!

 • Witam
  Jestem w marketingu sieciowym od niedawna. Kilka tygodni temu przeszedłem ze statusu dystrybutora na status partnera biznesowego. Obecnie przechodzę intensywne szkolenia dwa razy w tygodniu po 4 godziny. Zaczynam budować własną strukturę. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, iż każda osoba, z którą zaczynam współpracę jest inna, każdy ma inny światopogląd na pewne sprawy, inne doświadczenia życiowe. Wielkim błędem jest przy pierwszej rozmowie z potencjalnym kandydatem na partnera biznesowego tłumaczenie mu jak działa firma. W strukturze, w której ja jestem począwszy od samej góry po sam dół by wprowadzić nową osobę stosujemy zasadę ,,najpierw poznaj system MLM,, Każdemu potencjalnemu kandydatowi na członka grupy dajemy do przeczytania książkę ,,45 sekundowa prezentacja która odmieni twoje życie,, Po przeczytaniu tej książki pytamy osobę czy zrozumiała zasady działania marketingu sieciowego. Z reguły takie osoby mają wiele pytań. NIE ODPOWIADAMY NA NIE. Zapraszamy taką osobę na spotkanie np. w kawiarni i dopiero wtedy robimy prezentacje tzn. przedstawiamy firmę, przedstawiamy plan marketingowy, przedstawiamy produkty i wyjaśniamy na przykładach możliwości finansowe. W naszej strukturze każdy partner biznesowy stosuje te zasady. Nazywamy to, działanie zgodnie z systemem, bo jeśli mój sponsor zastosował tę zasadę względem mnie, a ja zastosuję ją względem innej osoby to ta osoba zastosuje ją względem następnej i tak dalej i dalej. Takie działanie nazywamy duplikacją. Jak ja zrobię, to zrobią to też osoby pode mną. Jeśli ja coś sknocę, to i sknocą to osoby pode mną. Więc warto trzymać się zasad bo one najlepiej działają gdy są powielane. Tak wprowadzona prze zemnie osoba staje się moją prawą ręką. Mogę ze spokojnym sumieniem pozostawić jej prowadzenie jego własnej odnogi, co odciąży mnie. Nie mogę robić wszystkiego sam, bo przy kilkudziesięciu osób które mam pod sobą nie byłbym wstanie prowadzić opieki biznesowej nad wszystkimi. Dlatego warto zainwestować w edukację osób wyróżniających się profesjonalizmem, odpowiedzialnością i dojrzałością biznesową aby mogły robić to za mnie. Działanie zgodnie z tymi zasadami przynosi efekty.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

kurs