Niedawno przeprowadziłem wywiad z moim partnerem biznesowym - Irkiem Stermachiem, który zarobił swój pierwszy milion złotych netto

Co to jest MLM

Paweł
Z Irkiem znamy się już ponad 10 lat. Jeżeli chodzi o całą branżę biznesu sieciowego, network marketingu i nasze drogi gdzieś tam zawsze się pokrzyżowały. To jest facet, który oprócz tego, że jest dobrym przedsiębiorcą, jest też świetnym sportowcem, ale wiem, że nie zawsze to wszystko wyglądało tak kolorowo, jak teraz.

Opowiedz może, Irku, jak wyglądała twoja historia, jeżeli chodzi o ostatnie lata.

Irek
Paweł, rozpocznę od tego, że jestem w szoku, że w tak krótkim czasie dzięki Twoim wskazówkom, dzięki Twojej pomocy, znalazłem się w tym miejscu. Że siedząc tutaj dzisiaj teraz za tym stołem, mogę spokojnie świętować pewien etap w moim życiu, który bardzo dużo zmienił.

Paweł
Ale pamiętam dzień, kiedy spotkaliśmy się jakieś dwa lata temu. Nawet chyba niecałe dwa lata temu i wtedy byłeś w miejscu, w którym stanąłeś tak naprawdę na rozdrożu, jeżeli chodzi o twoją karierę.

Irek
Cały czas pamiętam ten czas i nie uwierzysz Paweł, ale rzeczywiście był to bardzo trudny okres w moim życiu, w naszym życiu mogę powiedzieć rodzinnym, dlatego że od wtedy od około dwóch lat czy trzech lat borykaliśmy się z własną przedsiębiorczością, z własnym biznesem. Dźwigaliśmy na swoich barkach ogrom odpowiedzialności własnej firmy, firmy prawa handlowego ze wszystkimi tego konsekwencjami, z pracownikami, z magazynem i z ogromnym stresem

Paweł
I kosztami comiesięcznymi…

Irek
Także to był bardzo trudny okres w moim życiu i nie spodziewałem się, że może być tak proste wyjście z tej sytuacji. I powiem Ci szczerze, że Twoja propozycja biznesowa pana w pierwszej chwili zrobiła na mnie duże wrażenie, a potem zastanawiałem się i popatrzyłem „no tak, fajnie to wygląda, ale jeszcze to trzeba zrobić”. I pierwsze moje kroki w naszym wspólnym biznesie, sam wiesz, skończyły się totalną porażką. Może nie totalną, ale porażką.

Paweł
Pamiętam nasze spotkanie w restauracji, jak wracałem z wyjazdu. Mówisz „Paweł, jestem po rozmowach, po spotkaniach z ludźmi i nic z tego nie wynikło. To nie jest wyjazd zakończony nawet z jakimś małym sukcesem, to jest po prostu porażka”.

Beata
Myślę, że też nie było na początku dobrego podkładu, bo my jako rodzina nie do końca wspieraliśmy z tym pomysłem, żeby iść trochę inną drogą, ponieważ włożyliśmy kupę czasu i tak naprawdę bardzo dużo pieniędzy żeby rozkręcić własną firmę. W co ja bardzo wierzyłam, i w wieku 57 lat tata mówi „no to ja skaczę na inny statek tonie”. Myślę, że to też nie był dobry start dla niego.

Irek
Tutaj ja muszę się wyłączyć, bo to był bardzo ważny moment w naszym rodzinnym życiu, kiedy ja, stając przed tą trudną decyzją, musiałem przyjść do domu i powiedzieć „wiecie co ale ja związałem się z inną firmą, ja zaczynam nowy etap w moim życiu” i wtedy był taki szok. „A co ty powiesz naszym partnerom? A co ty powiesz o naszej rodzinie? A jak oni na to zareagują?”

Paweł
Ale czasami życie stawia nas w takiej sytuacji, gdzie wymaga to podjęcia takich radykalnych decyzji, że faktycznie coś musimy zrobić.

Irek
Musimy podejmować trudne decyzje i nie przychodzi to łatwo, ale gdybym tego nie zrobił, dzisiaj prawdopodobnie byłbym w procesie likwidacji, bankructwa i zastanawiania się co dalej co przyniesie przyszłość.

Tutaj musimy podziękować Pawłowi, bo to była taka iskra, on był inspiratorem tego. Ktoś, kto wywołał u nas taką potrzebę albo wskazał kierunek, albo zapalił nam tę lampkę, że „słuchaj, trzeba się w którymś momencie obudzić i coś w swoim życiu zmienić”.

Paweł
A co się tobie spodobało najbardziej, co zadecydowało o tym, że podjąłeś decyzję, żeby się zaangażować w naszym projekcie?

Irek
Przede wszystkim na mnie wywarło ogromne wrażenie to, że mam wspaniałe otoczenie, jeżeli chodzi o to otoczenie biznesowe. Dlatego że pracuję w branży wellness, w branży zdrowotnej.

Beata
To bardzo pasuje do stylu życia, które prowadzimy, bo jesteśmy aktywni i raczej staramy się żyć zdrowo.

Paweł
Ty masz przecież całą szafę medali z tego szamba.

Beata
W szafie już nie ma miejsca, wisi na ścianie. Także i maratony i triathlony, i tak dalej. Ale zwracamy też na to uwagę. Myślę, że oprócz tego, że firma oferuje coś, komplementuje nasze życie, było numerem jeden.

Irek
No ale to, co jest najbardziej aktualne na chwilę obecną, chociaż było zawsze aktualne i będzie aktualne. To jest zdrowie. Pierwsze jest zdrowie, a następna kwestia to jest współpraca z ludźmi, którzy wiedzą jak robić ten biznes skutecznie.

Wielu ludzi próbuje, ale niestety, większość rezultatów nie osiąga. U ciebie te rezultaty są spektakularne. Zresztą wyniki mówią tak naprawdę same za siebie, gdzie dzięki twojej pracy z życia wielu innych ludzi się zmieniło, bo mamy też wielu liderów w twojej organizacji, którzy w tak krótkim czasie osiągnęli też fantastyczne wyniki.

Paweł
To jest oczywiście zawsze praca całego zespołu. A co powiesz, jeżeli chodzi o sam plan finansowy — czy to też do ciebie przemówiło, kiedy startowałeś?

Irek
Wiesz, ja się w tym momencie oparłem na Twoim doświadczeniu, bo znałem Cię już ponad 10 lat i wiedziałem, że zrobiłeś bardzo głęboką analizę. I nawet gdybym próbował to sprawdzić, to nie zrobiłbym tego tak dobrze, jak Ty.

Irek
W życiu trzeba albo opierać się na profesjonalistę, albo samemu stać się profesjonalistą. Na to żeby stać się profesjonalistą nie miałem czasu, więc musiałem zaufać Tobie i przeżyłem niesamowite zaskoczenie pozytywne, bo nie wyobrażałem sobie, że w tak krótkim czasie można osiągać tak duże dochody i przy tak niewielkim nakładzie pracy.

A do tej pory w porównaniu do mojej firmy do całego mojego doświadczenia w tej branży, branży dystrybucyjnej, zawsze spotykałem się z czymś, gdzie, żeby osiągać przyzwoite dochody, trzeba wkładać bardzo dużo pracy i rozbudowywać struktury. I ten plan finansowy każdej firmy był stworzony, żeby zmuszać do systematycznego generowania nowych obrotów zamiast wsparcia ludzi, z którymi współpracuję.

Bardziej budujemy zespół, niż tylko ciągle pozyskujemy partnerów.

I wyszło w praktyce, że bez konieczności sprzedaży osobistej. Czego chyba…

Paweł
Nie jest to konieczne.

Nie jest to konieczne, i ja tego nie bardzo lubię. To druga sprawa. Nie ma tego obowiązku, nie ma tej konieczności, Potrzeba jest taka, żeby wprowadzać stale nowych ludzi do tego biznesu.

Ale nawet bez tego wspierając tych, którzy już są w biznesie, można w bardzo krótkim czasie osiągać niezwykłe dochody, no bo powiedzmy sobie szczerze – jeżeli usłyszymy z boku, że zarobisz 500 tysięcy w ciągu pół roku, i to przy niewielkim nakładzie pracy…

Paweł
Bez zatrudniania ludzi, zakładania i bez inwestycji

Irek
I to bez inwestycji. W krótkim czasie od firmy dostałem Land Rovera, i to był również taki… To była rakieta, to był taki skok w biznesie, dlatego że to było narzędzie, które udało się przekuć na rezultaty.

Paweł
Też wiem, że lubisz podróże, więc też tutaj było sporo okazji do tego, żeby zwiedzić kilka krajów albo pojeździć na nartach np. w Japonii. Dzięki temu biznesowi opowiedz o tym.

Irek
Bardzo chętnie się podzielę moimi miłymi wspomnieniami z podróży, ale tutaj muszę wam szczerze się przyznać, że albo podróżujemy, albo robimy biznes. Bo oczywiście ta branża i ta firma mi na to pozwala.

Paweł
Czyli należy zrobić jednocześnie te dwie rzeczy?

Irek
Mogę robić jednocześnie te dwie rzeczy, nie naruszając swoich finansów, ale wiem, że gdybym więcej czasu poświęcił na pracę, a mniej czasu na sport i podróże to byłyby o wiele lepsze rezultaty.

Ale w krótkim w tak krótkim czasie, pomimo że już udało mi się wcześniej zwiedzić dużą część naszego globu, to wraz z firmą byłem w Panamie, co jest jakąś tam egzotyką.

Dzięki firmie mogłem sobie pozwolić też pojechać do Japonii na narty, co jest też jakąś taką egzotyką. Ostatnio byłem w Wietnamie i ten pobyt w Wietnamie był znaczący i długi. W międzyczasie jeszcze była Kenia i nie wspomnę o tym, że tylko jeden z zawodowych kierunków tutaj też była Armenia, Gruzja.

Paweł
Irku i Beato, a co teraz. Jakie są wasze plany na najbliższą przyszłość?

Beata
Wzmacnianie odporności układu immunologicznego. Tak żartem trochę, ale na pewno jest to bardzo ważne i chcielibyśmy się rozwijać. I myślę, że w dobie naszego można to spokojnie nazwać globalnego kryzysu, powinniśmy dawać ludziom możliwość właśnie takiej pracy, dawać im narzędzia, które mamy, bo możemy spokojnie pracować właśnie zdalnie. Nie musimy wychodzić z domu, a dodatkowo oferujemy świetne produkty, które na pewno zabezpieczają całą rodzinę, więc na pewno widzimy możliwości rozwoju.

Irek
Plany są konkretne. Moim celem jest wspieranie tych ludzi, którzy chcą w życiu coś osiągnąć, coś więcej osiągnąć wspierania takich, którzy znajdowali się w podobnej sytuacji jak ja.

I może nawet nie wiedzieli o tym, może nie poszukiwali, ale są to ludzie, którzy chcą w życiu zmieniać swoją sytuację życiową i w tak krótkim okresie czasu, jak mnie udało się poprawić moją sytuację finansową, mogę to pokazać innym, mogę ich pokierować, mogę ich wesprzeć.

Paweł
Masz też duże doświadczenie

Irek
I mam duże doświadczenie i dysponuje systemem, który każdemu, kto tylko zechce włączyć się w ten system, pozwala osiągnąć sukces.

Paweł
Dzisiaj z wielu ludzi na rynku, którzy mają doświadczenie network marketingowe, doświadczenie w prowadzeniu swojego własnego biznesu często przez wiele lat i jest wiele osób, które czegoś po prostu dla siebie szukają, czegoś, co po prostu działa, co jest sprawdzone i co pozwala uzyskiwać efekty finansowe i promować produkt, który ma wielki potencjał, ma ogromną wartość.

Myślę, że zwłaszcza w obliczu tego, że bardzo mocno wychodzimy na całą Europę a w zasadzie na cały świat, to jest bardzo dobry moment do tego, aby uruchomić swoją działalność w tej branży, zgodzisz się ze mną?

Irek
Przede wszystkim powiem ci, że mamy niesamowity potencjał tutaj w naszym kraju. Oprócz tego firma stwarza nam bardzo dobre możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych. I ten plan finansowy, który firma oferuje, jest idealny dla tych, którzy chcą tylko zrobić, chociażby jeden konkretny krok.

Przy niewielkiej ilości partnerów można zbudować ogromny biznes i stałe dochody.

Paweł
Jakie rynki przede wszystkim twoim zdaniem mają potencjał na najbliższą przyszłość, jakie kraje poza Polską?

Zazwyczaj próbujemy robić biznes gdzieś bardzo daleko, a ten biznes jest w zasięgu naszego wzroku. Ale patrząc na mapę, to przed nami stoi Europa przede wszystkim Europa, dlatego że ciągle jeszcze jesteśmy w Unii Europejskiej, nie mamy granic i tu możemy najszybciej budować ten biznes.

Ale oprócz tego, tutaj po stronie wschodniej…

Paweł
Mamy wschód!

Irek
Uruchamiamy wschód.

Paweł
Ukraina, Rosja, Armenia, Kazachstan…

Irek
…Gruzja. To są kraje o niezwykłym potencjale i nawet możemy wyjść poza kontynent. Tutaj nie mamy żadnych ograniczeń

Paweł
Stany Zjednoczone stoją tak naprawdę na progu wielkiego wzrostu, więc jest to moment czasu.

Irek
A mamy certyfikaty również na Stany Zjednoczone. Sami również ludzie, którzy ten biznes przerzucają do Australii, ale komentując wszystko, co powiedziałem, bo często dużo mówię ale chcę teraz to wszystko skrócić.

Róbmy ten biznes w zasięgu swojego wzroku, to znaczy się tak, zróbmy go tutaj, na miejscu w Polsce, bo tutaj…

Paweł
Jest ogromny potencjał

Irek
Bo tutaj jest ogromny potencjał

Paweł
A za granicą możemy pracować poprzez nasze systemy wideo.

Irek
I równocześnie wychodzimy za granicę. Mamy tutaj Czechów, mamy Słowaków, którzy już tam są, mamy Węgrów, mamy Rumunów. I okazało się, że mamy Niemców. I Niemcy, Ty na pewno o tym wiesz, ale nie wszyscy do końca zdają sobie z tego sprawę, że Niemcy to jest najwyższy pod względem obrotu kraj w MLM w Europie. I nie tylko w Europie, bo to jest rynek co stoi poza Stanami i poza Chinami. To jest pierwsza czwórka. Pierwsza czwórka pod względem generacji obrotów w strukturach dystrybucyjnych.

Paweł
I co podpowiedziałbyś osobie, jakie pierwsze kroki zrobiłbyś z osobą, która przychodzi do ciebie? Jest to osoba, która ma pewne doświadczenie w biznesie sieciowym, w network marketingu, chce robić coś, co ma sens, chce robić coś, co się rozwija. Jak byś taką osobę poprowadził? A wiem, że jesteś człowiekiem, który bardzo precyzyjnie do takich tematów podchodzi, bo jesteś sportowcem, i znasz znaczenie planowania i konkretnego indywidualnego planu.

Irek
Pierwsze kroki to porozmawiałbym z tą osobą i zadał jej pytanie, dlaczego ona chce to robić. I potem powiedziałbym jej jak to zrobić.

Paweł
Bo wiem, że jesteś znany z tego że przygotowujesz taki indywidualny też plan biznesowy dla danej osoby. Co robimy w jakim czasie, jakie to może przynieść efekty.

Irek
Bardzo dobrze to ująłeś, bo widzisz mam osiągnięcia również w sporcie, a w sporcie nic innego nie decyduje tylko plan treningowy. I przed rozpoczęciem treningów trzeba stworzyć plan treningowy, czyli z taką osobą wspólnie kreujemy, tworzymy plan, który będzie dostosowany indywidualnie do niej do potrzeb zapotrzebowania i wykorzystujemy doświadczenia Twoje, z tym moje doświadczenia wykorzystujemy doświadczenia pokolenia Y i stwarzamy personalny program, nazwijmy go nie treningowy, ale biznesowy, który gwarantuje rezultaty. Pod jednym warunkiem, że będziesz ten program realizował. To tak jak w sporcie — mamy program treningowy, ale na tym się nie kończy – musimy to po prostu zrobić.

I dlatego zadaję pytanie, dlaczego on chce to robić. Jak on nie odpowie na pytanie „dlaczego”, to ja wiem, że jeżeli stworzę mu, a jestem w stanie z waszą, by również pomocą stworzyć, wykreować dla niego taki program, to będzie to gwarancją jego sukcesu.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]