Czy zasady związane z dążeniem oraz osiąganiem sukcesu w sporcie oraz w profesjonalnej działalności w marketingu sieciowym są do siebie podobne?

Czy zasady związane z dążeniem oraz osiąganiem sukcesu w sporcie oraz w profesjonalnej działalności w marketingu sieciowym są do siebie podobne?

Wszyscy podziwiamy gwiazdy sportu. Wielu z nas ogląda od czasu do czasu wspaniałe ceremonie podczas, których wręczane są złote puchary, medale oraz inne trofea sportowe. Jesteśmy pełni uznania dla najlepszych sportowców, ponieważ dosięgają oni swoich marzeń. Są przykładem sukcesu.

sukces1 - Paweł Lenar Blog

?

Okazuje się, że zasady związane z dążeniem oraz osiąganiem sukcesu w sporcie i w profesjonalnej działalności w marketingu sieciowym są nadzwyczaj podobne. Zestaw wypracowanych nawyków, postawa oraz poziom wewnętrznej samodyscypliny jest podobny wśród gwiazd sportu oraz liderów w MLM.cc123dc7 3fe7 48c4 92af 54fae8498381 - Paweł Lenar Blog

Zarówno w sporcie jak i w rozwijaniu biznesu w marketingu sieciowym, sukces ma swoją określoną cenę, którą trzeba zapłacić.

W tym cyklu artykułów wymienię 12 kluczowych zasad sukcesu, które są takie same dla mistrzów sportu oraz liderów biznesu MLM. Te zasady wyznaczają niewidzialną linię oddzielającą profesjonalistów od amatorów.

Oto pierwsze cztery kluczowe zasady sukcesu liderów sportu oraz liderów MLM:

1. Rozumieją, że duży cel jest sumą niewielkich celów realizowanych każdego dnia.

Obserwując sportowców stojących na podium widzimy wynik. Z kolei ten wynik jest rezultatem wszystkich systematycznych i czasami monotonnych treningów wykonywanych każdego dnia. Najlepsi sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sukces to pewien proces, a nie tylko jedno konkretne wydarzenie.

Jakiś czas temu miałem okazję posłuchać wystąpienia Roberta Korzeniowskiego. W trakcie jego prezentacji moją uwagę zwrócił jego sposób planowania sukcesu. Mianowicie jednym z jego głównych celów było zdobycie złotego medalu na olimpiadzie. To jednak nie koniec. Ten duży cel miał rozpisany na dziesiątki mniejszych celów, które były rozłożone na wszystkie dni w roku kalendarzowym.

Takim mniejszym cele było na przykład porządne wykonanie określonego treningu, w konkretnym dniu o wyznaczonej godzinie. Robert wspominał w czasie wykładu, że każdego tygodnia sprawdzał, czy może sobie założyć na szyję ?złoty medal? za zadania, które zaplanował do realizacji w ciągu minionych siedmiu dni!

Mówił też, że opuszczenie choćby jednego treningu miało by destrukcyjny wpływ na jego cały proces przygotowań, ponieważ każdy poszczególny trening był logiczną kontynuacją wcześniejszego.

Podobne zasady funkcjonują w biznesie MLM. Liderzy rozwijający struktury, nie zbudowali swoich sieci w jeden dzień. Sukces w biznesie i profity z tym związane są wynikiem długoterminowego procesu, polegającego na systematycznej realizacji codziennych, zaplanowanych czynności.

Są to na przykład indywidualne spotkania z nowymi osobami, prowadzenie prezentacji, edukacja i prowadzenie nowych osób w zespole, udział albo prowadzenie szkoleń itd.

Realizacja dużego celu jest wynikiem przejścia długiej drogi pokonanej małymi, aczkolwiek znaczącymi krokami.

2. Nie męczą się regularnym wykonywaniem podobnych czynności przez długi okres czasu

Sekretem sukcesu najlepszych sportowców świata jest to, że regularne treningi składające się z bardzo podobnych ćwiczeń nie są dla nich nużące. Gwiazdy sportu potrafią odnaleźć w sobie pasję, aby dzień pod dniu, tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu wykonywać kluczowe ćwiczenia, które mają decydujące znaczenie dla ich przyszłych osiągnięć.

Co więcej, kontynuują wykonywanie planu treningów, nawet wówczas, gdy jeszcze nie widzą natychmiastowych i rezultatów.

Sekret liderów MLM jest niemal identyczny. Codzienna praca u podstaw, prowadzenie spotkań, konsultacji, odpowiadanie na pytania i prowadzenie nowych partnerów biznesowych, to bardzo powtarzalne czynności.

Gdy po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy pojawiają się namacalne efekty, wielu ludzi wokół zastanawia się jaką ?nadzwyczajną? metodą ten ktoś zbudował tak imponujący biznes w MLM.

Autentyczni liderzy MLM oraz najlepsi sportowcy wypracowali u siebie takie cechy jak cierpliwość oraz skupienie na długoterminowym wykonywaniu powtarzalnych czynności, które w konsekwencji prowadzą ich do wielkich sukcesów.

3. Potrafią radzić sobie z rozczarowaniem

W sporcie, biznesie, czy w życiu osobistym nie zawsze układa się wszystko po naszej myśli. Bardzo często pomimo naszych starań coś pójdzie nie tak. Uczucie rozczarowania jest częstym elementem doświadczenia każdej aktywnej osoby.

Umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniem jest kluczowe zarówno dla sportowców jak i dla liderów sieci w MLM. Znani sportowcy podchodzą do niepowodzeń jako naturalnego elementu całego procesu, który prowadzi w konsekwencji do wielkich osiągnięć. Spójrz, co na ten temat mówi Michael Jordan:

jordan - Paweł Lenar Blog

W biznesie MLM jest identycznie. Aby zbudować strukturę, trzeba przejść przez niełatwy proces, pełen licznych trudności, potknięć, popełnionych błędów oraz lekcji wynikających ze zdobytego doświadczenia. Jednak to właśnie trudności hartują charakter lidera. Natomiast nagrodą jest moment, gdy dotrzesz do obranego celu, pomimo chwilowych turbulencji.

W ostatecznym rozrachunku największą porażką nie są wcale nieudane przedsięwzięcia ale te, których nigdy nie zrealizowałeś, ponieważ nie podjąłeś we właściwym momencie działania.

4. Mają wysoki poziom motywacji wewnętrznej

Często powtarzanym słowem w sporcie oraz w biznesie jest ?motywacja?. Istnieją oczywiście dwa rodzaje motywacji. Pierwszy najbardziej popularny – jest to motywacja zewnętrzna. Motywacja zewnętrzna działa wtedy, gdy jakieś czynniki zewnętrzne mobilizują nas do podjęcia działania.

Na przykład musimy coś zrobić w określonym terminie, bo w przeciwnym razie czekają nas nieprzyjemności. Drugi rodzaj motywacji to motywacja wewnętrzna. W tym przypadku inspirują nas własne marzenia oraz ambicje. Motywacja wewnętrzna powoduje, że wymagamy sami od siebie podjęcia działania, nawet wtedy, gdy nikt inny nas do tego nie zmusza.

To motywacja wewnętrzna jest motorem napędzającym topowych sportowców. Motywację rozumieją oni jako połączenie pewnych dwóch słów. Pierwsze słowo to Motyw natomiast drugie to Akcja. Silnik ich motywacji napędzany jest własną wizją sukcesu oraz natychmiastowym podjęciem działania.

To te dwa elementy powodują, że najlepsi piłkarze, koszykarze czy kulturyści wstają wcześnie rano, aby z zapałem zrealizować swój plan.

W marketingu sieciowym motywacja działa bardzo podobnie. Najbardziej produktywne osoby nie potrzebują zewnętrznej motywacji. Najlepsi liderzy nie muszą systematycznie jeździć na szkolenia motywacyjne, aby ktoś skaczący na scenie powiedział im, że ?mogą to zrobić?.

Autentycznych liderów MLM napędzają dwie siły – te same, które funkcjonują u sportowców. Lider ma własny, ściśle określony powód, dla którego chce zbudować biznes sieciowy. Natomiast gdy ma już sprecyzowaną wizję, bez zwłoki przystępuje do działania, nie odkłada nic na przysłowiowe ?jutro?.

Energią napędzającą lidera jest jego własna lista celów oraz sam proces ich realizacji. Śmiałe i odważne cele podbudowane wzmożonym działaniem zapewniają szansę na prawdziwy, długoterminowy sukces.

Dlatego najlepszą radą dla osoby, która pyta w jaki sposób może się zmotywować, jest po prostu przystąpienie do działania. Wystarczy zrobić choćby jeden niewielki, pierwszy krok, a poziom motywacji natychmiast wzrośnie. Sekretem motywacji jest więc natychmiastowe podjęcie działania.

Co odróżnia profesjonalistów od amatorów?
Zobacz w całości ten krótki film. Jeśli znasz język angielski, wysłuchaj uważnie słów lektora.

A jak wielki jest Twój apetyt na sukces?

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]