Jedną z najpotężniejszych technik perswazji jest przenośnia. To dzięki przenośni możesz tłumaczyć rzeczy skomplikowane na bardzo prostych, łatwych do wyobrażenia przykładach. Często przenośnia daje wprost magiczny efekt, potrafi – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zmieniać stany, nastawienie i stopień zrozumienia tematu słuchających Cię ludzi.

Czytając Pismo Święte, możesz się przekonać, że już na początku naszej ery Jezus doskonale znał potęgę przenośni. Sądzę, że to między innymi dzięki opowiadanym przypowieściom udało mu się zjednać tak wielu ludzi. Jezus potrafił wytłumaczyć rzeczy trudne i skomplikowane zwykłym ludziom żyjącym z nim na co dzień. Masz teraz szansę, aby zacząć stosować technikę przenośni w trakcie przeprowadzania swoich prezentacji. Zastanawiam się, czy czujesz już przedsmak tego, jak bardzo może się poprawić Twoja komunikacja ze słuchaczami?

Oto sekrety skutecznej przenośni.
1. Przenośnia musi być dostosowana do odbiorcy (na przykład rozmawiając z marynarzem, możesz użyć żaglowca jako przenośni).
2. Powinna być łatwa do wyobrażenia, obrazowa.
3. Najlepiej, aby w jakimś stopniu była związana z doświadczeniami lub oczekiwaniami odbiorcy.

Na jednym z kursów dotyczących przyspieszonej nauki, łatwiejszego zapamiętywania i rozwoju umysłu mój przyjaciel zastosował bardzo ciekawą metaforę. Przemawiał przed piętnastoosobową grupą uczestników kursu (byli to pracownicy jednej z większych firm samochodowych) i tłumaczył im, jak dobre wyniki daje trening umysłu.
Powiedział tak: „Wyobraź sobie, że wynik tego treningu jest taki, jakbyś przesiadł się z malucha do samochodu wyścigowego, tylko że najpierw musisz ten samochód samodzielnie zbudować i to właśnie będziemy robić w czasie kursu. Następnie przyjdzie etap testowania skonstruowanego auta, jednak – jak to w życiu – na początku może się coś popsuć i trzeba będzie dokonać naprawy; dlatego po kursie będziemy mieć czas na ćwiczenia praktyczne. A kiedy płynnie dotrzemy do końca szkolenia, będziesz mógł już samodzielnie szlifować swoje nowe umiejętności”.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]