Nie ma znaczenia czy uczysz się jeździć na rowerze, pisać bezwzrokowo na klawiaturze czy występować publicznie. Każdej umiejętności uczymy się przechodząc kilka niezmiennych etapów:

1. Nieświadoma niekompetencja.
2. Świadoma niekompetencja.
3. Świadoma kompetencja.
4. Nieświadoma kompetencja.

Jeśli zechcesz opanować sztukę kierowania gestykulacją czy mową ciała, będziesz musiał przejść przez powyższe cztery etapy. Pierwszy etap masz już za sobą; oznacza on, że nie wiemy o tym, że czegoś nie umiemy. Być może, jesteś w tej chwili w punkcie drugim, a więc wiesz, że istnieje coś takiego jak mowa ciała, ale jeszcze nie umiesz w pełni stosować jej w życiu codziennym do realizacji swoich celów. Trzeci etap, przez który będziesz przechodził, to świadoma kompetencja, a więc będziesz stosować pewne techniki, ale tylko wtedy, kiedy skoncentrujesz się na świadomym kontrolowaniu ruchów i gestów swojego ciała. Warto zaznaczyć, że kiedy będziesz na trzecim etapie, Twoje gesty będą prawdopodobnie wyglądały dość nienaturalnie i sztucznie, ale kontynuacja treningu pozwoli w końcu dotrzeć do poziomu czwartego.

Nieświadoma kompetencja to coś wspaniałego. Wyobraź sobie, że Twoje ciało zawsze będzie wysyłać sygnały spójne z tym, co mówisz. Przekaz Twojej prezentacji będzie wzmocniony; słowa, gesty, mimika, ruchy ciała będą dla Twojego odbiorcy całkowicie spójne. Przypomnij sobie czas, kiedy robiłeś prawo jazdy na samochód osobowy. Jak wiele wysiłku i uwagi kosztowało Cię na początku przejechanie kilku kilometrów po mieście. A jeśli masz już prawo jazdy od kilku lat, możesz porównać to z obecną sytuacją. Być może i Tobie czasem się zdarza, że wsiadasz do samochodu i nawet nie wiesz, kiedy dojeżdżasz do miejsca docelowego? To właśnie jest potęga nieświadomej kompetencji. Możesz ją osiągnąć w zakresie każdej umiejętności, ale warunkiem jest regularny trening i wytrwałość.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]