Niezależnie od tego czy rozwijasz własny biznes, budujesz sieć sprzedaży czy po prostu starasz się być lepszym w tym co robisz, możesz o wiele łatwiej osiągnąć swoje cele, jeżeli stoi za Tobą zespół ludzi.

zespol - Paweł Lenar Blog

Jako lider wywierasz na ludzi wpływ. Gdy wychodzisz z pokoju ludzie mogą poczuć się więksi lub mniejsi. Poprzez swoje działania tworzysz atmosferę, która decyduje czy członkowie Twojego zespołu dadzą z siebie to co najlepsze.

Najlepsze zespoły to takie,425a06c0 972b 47b8 923c cb917646c547 - Paweł Lenar Bloggdzie ludzie traktowani są jak wolontariusze.

Wszystko zaczyna się od Ciebie.

Jeżeli chcesz, aby członkowie Twojego zespołu dali z siebie to co najlepsze musisz dotrzeć do ich serc. Nie możesz tego wyegzekwować przy pomocy zakresu obowiązków. Nie zrobisz tego przy pomocy systemu kar. Nie jesteś w stanie sprawić, aby ktoś wkładał w to co robi całe swoje serce, przy pomocy premii finansowych.

Musisz na to zapracować.

Wszystko sprowadza się do tego, jak traktujesz ludzi z Twojego zespołu.

– Czy traktujesz ich jako partnerów?

– Czy może widzisz ich jedynie jako podwładnych?

Jak reagujesz na błędy, które popełniają członkowie Twojego zespołu.

– Czy jest to dla Ciebie okazja do wylania wiadra krytyki?

– Czy może traktujesz błędy jako element nauki i szansę dalszego rozwoju Twoich ludzi?

To bardzo ważne pytania, ponieważ człowiek jest istotą emocjonalną. Ludzie nie będą pamiętać o czym z Tobą rozmawiali, ale zapamiętają doskonale jak się czuli podczas kontaktu z Tobą.

Gdybyś miał określić przy pomocy jednego słowa stan w jakim najczęściej znajduje się członek Twojego zespołu po rozmowie z Tobą, to co by to było:

– Podekscytowanie czy obojętność?

– Przypływ energii czy znużenie?

– Pewność siebie czy deprymacja?

Zbuduj mistrzowski zespół

Pieniądze motywują ludzi tyko do pewnego poziomu. Aby stworzyć zespół, z którego będziesz dumny, musisz dostrzegać w ludziach ich ukryty potencjał. Musisz zachęcać ich do rozwoju i stawiania kolejnych kroków w obszarach dla nich zupełnie nowych.

Mistrzowski zespół powstanie, gdy jesteś w stanie wyciągać ludzi poza ich strefę komfortu. Gdy zachęcasz Twoich partnerów, aby każdego dnia stawali się lepsi i przełamywali swoje wewnętrzne blokady.

Odkryłem, że istnieje co najmniej 6 sposobów na budowanie autentycznego przywództwa:

1. Już na wstępie zakładaj, że Twoi partnerzy są mądrzy, inteligentni i ciężko pracują.

To w jaki sposób mówisz i myślisz o członkach swojego zespołu, gdy nikogo nie ma w pobliżu świadczy najlepiej o Twoim podejściu. Czy to co mówisz i myślisz jest tożsame? Czy Twoje oficjalne opinie o ludziach z Twojego zespołu są takie same jak opinie, które wyrażasz przy zamkniętych drzwiach?

2. Wsłuchuj się w to co mówią inni i zadawaj pytania.

W naszym hałaśliwym świecie, mamy wokół wielu ludzi, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę. Wielką rzadkością są osoby umiejące słuchać i jednocześnie słyszeć. Umiejętność aktywnego słuchania i zadawania pytań, zachęcających do szerszego omówienia poruszanych tematów, da Ci dostęp do pragnień, strachów i motywacji członków zespołu. Odnajdziesz to klucz do inspirowania i bycia mentorem dla członków Twojego Teamu.

3. Zauważaj i doceniaj poświęcenie oraz pracę jaką wykonuje Twój zespół.

Pragnienie bycia zauważonym i docenionym jest głęboką potrzebą każdego człowieka. Może warto stać się detektorem dobrze wykonanej pracy i zacząć zwracać uwagę na mniejsze i większe osiągnięcia ludzi z Twojego otoczenia. Nic tak nie buduje człowieka, jak dostrzeżenie i docenienie tego co robi.

4. Wyrażaj uznanie dla wysiłków i rezultatów, jakie uzyskuje każdy członek Twojego Teamu.

Gdy udzielasz informacji zwrotnej lub chcesz wpłynąć na zmianę zachowania, to rozmawiaj w cztery oczy. Gdy chwalisz i doceniasz rób to publicznie. Nie wolno tego jednak nadużywać. Wyrażaj uznanie tylko wtedy, gdy ktoś naprawdę na nie zasługuje.

5. Przypominaj dlaczego to co robią ma znaczenie i jaki jest główny cel działań całego zespołu.

Gdy przychodzi sztorm, to tym co utrzymuje zespół w całości jest wspólna wizja. Łatwiej jest utrzymać koncentrację uwagi, gdy czujemy, że to co robimy jest częścią czegoś większego. To tak jak w tej historii: Dziennikarz podchodzi kolejno do trzech robotników pracujących przy tej samej budowie i każdemu z nich zadaje to samo pytanie: „Co robisz?”. Pierwszy odpowiada – „muruję”. Drugi, odpowiadając na to samo pytanie stwierdza – „stawiam ścianę”. Z kolei trzeci – z błyskiem w oku krzyczy – „Buduję katedrę!”.

6. Wyznaczaj zadania, które wymagają delikatnego „rozciągnięcia” obecnych możliwości i umiejętności danej osoby.

Człowiek rozwija się, gdy znajduje się poza własną strefą komfortu. Gdy wkraczamy na nieznane obszary i próbujemy czegoś nowego, nasz mózg zaczyna pracować na 100% swoich możliwości. Rutyna zabija kreatywność i inicjatywę.

Dlatego jeżeli chcesz, aby członkowie Twojego zespołu rośli i rozwijali się, podnoś im poprzeczkę. Wierz w nich i zachęcaj, aby dawali z siebie to co najlepsze.

Jako lider masz o wiele większą siłę oddziaływania niż Ci się wydaje. Budowanie zespołu, z którego będziesz dumny zaczyna się od Ciebie. Następnym razem, gdy wejdziesz na spotkanie, zastanów się „Jak bym chciał, aby czuli się ludzie po tym spotkaniu”. To bardzo pomaga, dlatego zawsze warto mieć to pytanie przed oczami.


Pytanie: Przypomnij sobie ostatnie świetne spotkanie, w którym brałeś udział. Co spowodowało, że czułeś się naładowany pozytywną energią? Jak wpłynęło to na Twoje działania i Twoją postawę? Podziel się swoją odpowiedzią w komentarzu poniżej.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]