Jedną z najwspanialszych rzeczy w życiu jest to, że możesz wyznaczać sobie ambitne cele. Możliwość tworzenia planów działań i znajdowanie ścieżek, które doprowadzą Cię tam gdzie chcesz się znaleźć daje dużo satysfakcji.

wyznaczanie celow - Paweł Lenar Blog

Pokonywanie trudności i przeciwności rzeźbi Twój charakter i daje poczucie dumy osobistej. Znajdź sobie swój własny szczyt, na który chcesz się dostać, a następnie zastanów się, co trzeba zrobić, aby go zdobyć.dc208edc c977 4f93 8efa fd68b133e912 - Paweł Lenar Blog

Cele pozwalają skupić uwagę i określić, co naprawdę jest dla Ciebie ważne, a co nie. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko, ale zawsze znajdziesz czas, aby zrobić to co dla Ciebie najważniejsze. Lista Twoich celów będzie stanowiła filtr Twojego skupienia.

Opuść mentalną mgłę już dzisiaj

Pomimo tego, że umiejętność determinowania celów jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu prywatnym i biznesie, niestety nie jest praktycznie wcale poruszana w klasycznym systemie szkolnictwa.

Właśnie dlatego mamy wokół wielu ludzi, którzy pomimo długich lat edukacji nigdy nie poświęcili nawet godziny, aby jasno sprecyzować swoje cele. Moim zdaniem to błąd, bo jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz, to nie jesteś w stanie przygotować planów, które pozwoliły by Ci poruszać się na przód.

Bez planów nie przygotujesz dobrego kalendarza działań. Bez podjęcia działań tkwisz w tym samym miejscu.

Ambitne cele uwalniają kreatywność, zapewniają energię Twojemu ciału i pozwalają na skupienie się na tym, czego naprawdę chcesz. Człowiek, który ma spisane cele mówi o tym, czego chce od życia. Osoba bez spisanych celów mówi o tym, czego nie chce.

Potęga krystalicznie jasnego celu

Dla mnie odkrycie potęgi wyznaczania pisemnych celów było momentem przełomowym. Zauważyłem, że po spisaniu celów na papierze, mój umysł zaczął pracować w zupełnie inny sposób.

Zacząłem dostrzegać sytuacje i okoliczności, które sprzyjają realizacji moich planów. Miałem wrażenie, jakbym zaczął przyciągać niczym magnes to czego potrzebuję do realizacji przedsięwzięć. Zaczęła działać magia koncentracji uwagi na sprawach dla mnie kluczowych.

Chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma podstawowymi wskazówkami odnośnie wyznaczania celów, które sprawdzają się w moim przypadku.

1. Skup się na ograniczonej liczbie zamierzeń.

Nie jesteś w stanie w pełni skupić się na więcej niż pięciu czy siedmiu celach. Na początek, im mniej tym lepiej. Jak to mówi stare przysłowie: „Nie od razu Rzym zbudowano”. Zacznij od zadań ważnych i pilnych – takich, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Nie rozmieniaj się na drobne. Twój czas i energia są ograniczone, dlatego jako cel obierz to, co znacząco może wpłynąć na jakość Twojego życia.

2. Skorzystaj z metody SMART

Tutaj wykłada się wielu ludzi, którzy sądzą, że mają prawidłowo sprecyzowane cele. Jeżeli Twój cel nie spełnia zasad SMART – to jest jedynie „skurczem fantazji” 🙂

Na czym polega metoda SMART?

Jest to metoda formułowania celów, która zwiększa Twoją szansę na realizację zamierzeń. SMART to akronim opisujący pięć cech jakimi powinien charakteryzować się dobrze wyznaczony cel. Oto one:

S ? Sprecyzowany

M ? Mierzalny

A ? Atrakcyjny

R ? Realistyczny

T ? Terminowy

Poniżej wyjaśnię jak możesz poprawnie wyznaczyć cele zgodnie z metodą SMART.

Sprecyzowany

Musisz wiedzieć dokładnie co chcesz osiągnąć. Ma być konkret, nie ogólniki.

Źle: Zwiększyć dochody
Dobrze: Zwiększyć dochody o 2000 zł.

Mierzalny

Najlepiej jeśli jesteś w stanie precyzyjnie określić ilościowo swój planowany wynik:

Źle: Trochę schudnąć
Dobrze: Zmniejszyć tkankę tłuszczową o 10%

Atrakcyjny

Twój cel musi Cię pociągać, dawać motywację do działania. Ponadto taki cel musi być sformułowany jako coś, co wymaga podjęcia Twojego działania.

Źle: Systematycznie spotykać się ze swoim zespołem.
Dobrze: Organizować, krótkie, dynamiczne spotkania zespołu co dwa tygodnie w poniedziałek rano.

Realistyczny

Trzeba być tutaj ostrożnym. Dobry cel to taki, który będzie od Ciebie wymagał pracy na granicy Twoich umiejętności. Tylko wtedy się rozwiniesz. To tak jak z ćwiczeniami na siłowni. Rozwój ma miejsce wtedy, gdy wykonujesz ćwiczenia na granicy Twojej maksymalnej siły.

(Tutaj przykład zależy oczywiście od konkretnej sytuacji danej osoby):

Źle: Zostanę najlepszym liderem sprzedaży w firmie
Dobrze: Zwiększę liczbę spotkań z potencjalnymi klientami do piętnastu tygodniowo

Terminowy

Każdy cel musi posiadać datę ukończenia. Terminem osiągnięcia celu może być koniec roku (np. 31 grudzień) albo po prostu inna konkretna data w kalendarzu. Cel bez daty ukończenia jest tylko marzeniem. Termin pozwala rozplanować działania niezbędne do jego realizacji.

Źle: Napiszę książkę
Dobrze: Ukończę pisanie książki 30 listopada

3. Zapisz wszystko na papierze.

Zapisanie celu na papierze ma w sobie magię. Spisane cele mają wielokrotnie większą siłę niż te, które mamy tylko w głowie. Od momentu zapisania zamierzeń, nasza podświadomość zaczyna pracować nad ich realizacją.

Pojawiają się nowe pomysły. Pojawiają się ludzie, którzy są nam gotowi pomóc w realizacji zamierzeń. Pojawiają się sytuacje, które sprzyjają przesuwaniu się w kierunku osiągania wyznaczonych celów.

3. Często przeglądaj listę celów

Zapisane cele możesz wielokrotnie czytać, a nawet przepisywać. Pozwala to na utrzymanie kierunku skupienia uwagi. Jeżeli nie masz zapisanych celów, łatwo odwrócić Twoją uwagę. Warto wracać do swojej listy celów raz w miesiącu, raz w tygodniu albo nawet codziennie.

4. Bądź ostrożny w dzieleniu się celami z innymi ludźmi.

Osoby, które znam różnią się pomiędzy sobą podejściem w tym zakresie. Jedni uważają, że warto ogłaszać wszystkim wokół jakie cele zamierzasz zrealizować. Ja osobiście uważam, że cele powinny być czymś prywatnym. Warto dzielić się nimi tylko z osobami, które są gotowe pomóc Ci w ich realizacji. To może być na przykład Twój mentor, przyjaciel lub partner biznesowy.

5. Jak w końcu zabrać się za wyznaczanie celów?

Wielu ludzi wie jaką potęgę mają zapisane cele, ale niewielu robi to w praktyce. Najlepszym sposobem jest umówienie się z sobą samym na spotkanie i zapisanie go w kalendarzu. Przed spotkaniem wyłącz telefon, wyłącz komputer i zadbaj, aby nikt Ci nie przeszkadzał.

Tylko Ty, kartka papieru i Twoje Cele. Daj sobie czas. Wierzę, że wyznaczanie celów to najlepsza droga do budowania takiego życia jakie pragniesz. Wyznaczanie celów pozwoli Ci odnaleźć skupienie w tym hałaśliwym świecie.

[tweet „Ambitne cele uwalniają kreatywność, zapewniają energię Twojemu ciału i pozwalają na skupienie się na tym, czego naprawdę chcesz”]

Do przemyślenia

– Czy masz kartę z zapisanymi celami?

– Czy Twoje cele są aktualne?

– Kiedy ostatnio wyznaczałeś cele?

– Kiedy ostatnio przeglądałeś swoją listę celów?

– Co zrobiłeś dzisiaj, aby przybliżyć się do ich realizacji?

Napisz poniżej komentarz: Jakie są Twoje doświadczenia z wyznaczaniem celów? Czy masz już zapisane cele?

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]