Pamiętam ciekawą historię, która wydarzyła się kilkanaście lat temu w mojej rodzinie. Moja ciocia wraz z mężem i małą córeczką Anią wyjechali na zagraniczne wakacje. Częstym miejscem ich popołudniowych spacerów była jedna z zabytkowych ulic miasta.

tak nie - Paweł Lenar Blog

W czasie jednej z takich przechadzek dziecko zainteresowało się kluczykami od samochodu, które moja Ciocia miała w ręce i chciało je obejrzeć. Mała Ania dostała kluczyki i zaczęła się im bacznie przyglądać.

Chwilę później dziecko zatrzymało się przed kratką ściekową, która natychmiast przykuła jego uwagę.0e47e6db d943 4786 8ce2 bbf23fa9c9d9 - Paweł Lenar BlogZauważyła to Ciocia i powiedziała: ?Aniu, tylko nie wrzuć tam kluczyków od samochodu?. I w tej samej chwili Ania wypuściła z rączek kluczyki, które wpadły prosto do ścieków. Nie będę pisał co działo się później.

W tej historii chciałbym zwrócić Twoją szczególną uwagę na słowa wypowiedziane przez moją ciocię: ?Aniu, tylko nie wrzuć tam kluczyków od samochodu?. Jej życzeniem było, aby dziecko trzymało kluczyki mocno w ręce. Jednak jej werbalny przekaz wywołał w umyśle córeczki obraz kluczyków wpadających do kratki ściekowej.

Również w sztuce prezentacji wielu prezenterów sabotuje własny przekaz poprzez częste stosowanie pewnego typu zdań. Tworzą oni negatywny przekaz, a następnie starają się mu zaprzeczyć poprzez wprowadzenie słowa ?nie?.

Np.
– nie myślcie państwo, że ja was chcę oszukać
– proszę nie sądzić, że nasza firma produkuje podróbki
– proszę sobie nie wyobrażać, że działamy w sposób nielegalny
I tak dalej?

A wystarczy powiedzieć:

– możecie być państwo spokojni ponieważ jestem osobą uczciwą
– proszę zapamiętać, że nasza firma produkuje tylko oryginalne wyroby
– wszystkie nasze działania są legalne i zgodne z prawem

Wszystko co napisałem do tej pory jest jedną stroną medalu. Jednak potęgę słowa ?nie? możesz wykorzystać również w inny, bardzo subtelny sposób.

?Szanowni Państwo myślę, że nie będzie dobrym pomysłem abym opowiadał teraz o cechach naszego najwnowszego kosmetyku. To, że potrafi on już w ciągu tygodnia likwidować nawet bardzo głębokie zmarszczki, że potrafi usuwać blizny i wpływa na trzykrotne przyspieszenie gojenia ran tak naprawdę nie jest najważniejsze. Rozmawiamy dzisiaj o procesie produkcji, chciałbym więc zacząć od??

Jak zapewne zauważyłeś, można użyć słowa ?nie? do przemycenia informacji, które chcesz przekazać. Pamiętam wypowiedź jednego z polityków: ?Nie myślcie państwo, że ja twierdzę, że prezydent podczas swojego wykładu był kompletnie pijany. Naturalnie jestem daleki od wyciągania tego typu wniosków na podstawie tego co wszyscy widzieliśmy.?

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]