Źródłem wewnętrznej motywacji jest Twoja lista powodów, dla których chcesz przystąpić do działania i doprowadzić do uzyskania upragnionego rezultatu. Kiedy opracujesz taką listę, twój umysł zacznie skupiać się na określonych zadaniach.

Źródłem wewnętrznej motywacji jest Twoja lista powodów, dla których chcesz przystąpić do działania i doprowadzić do uzyskania upragnionego rezultatu. Kiedy opracujesz taką listę, twój umysł zacznie skupiać się na określonych zadaniach.

Gdzie znajduje się źródło autentycznej motywacji? Dlaczego niektórzy ludzie potrafią konsekwentnie działać i realizować swoje zamierzenia, a inni nie potrafią zmobilizować się by ruszyć z miejsca? 

dlaczego - Paweł Lenar Blog

Jak to jest, że osoby o przeciętnych zdolnościach potrafią osiągać spektakularne sukcesy, a inni w podobnej sytuacji potrafią jedynie narzekać?

Odpowiedź na te pytania, zawarta jest częściowo w tytule tego wpisu. Chodzi o listę powodów, dla których pragniesz zmiany. Nieważne czy chodzi o rozwijanie biznesu, systematyczne wykonywanie ćwiczeń, czy rozwinięcie nowej umiejętności. Liczy się to jak mocne są Twoje fundamenty.

Źródłem wewnętrznej motywacji jest Twoja lista powodów, dla których chcesz przystąpić do działania i doprowadzić do uzyskania upragnionego rezultatu. Kiedy opracujesz taką listę, twój umysł zacznie skupiać się na określonych zadaniach.

Jeśli bardzo chcesz zrealizować swoje zamierzenie, zawsze znajdziesz właściwy sposób, aby to zrobić. Dotrzesz do właściwych osób, nawiążesz odpowiednie kontakty, przeczytasz niezbędne książki i nauczysz się niezbędnych umiejętności. Głód sukcesu jest zawsze najsilniejszą motywacją.

Wszyscy ludzie odnoszący wspaniałe sukcesy, których osobiście znam, mają dwie wspólne cechy.

 1. Po pierwsze mają jasny obraz tego jak powinno wyglądać ich życie, gdy zrealizują swoje cele. Potrafią o tym z entuzjazmem opowiadać i wręcz upajają się wizją realizacji swoich zamierzeń. Wizualizują sobie siebie jako osobę cieszącą się wielkim sukcesem. Są odważni, zdecydowani, silni mentalnie, pewni siebie. Po prostu wiedzą czego tak na prawdę chcą od życia.
 2. Mają plan działania. Ciągle szukają sposobów jak szybciej i bardziej skutecznie mogą osiągnąć swoje cele. Po prostu przepisali swoją listę marzeń, na listę zadań. Dobrze wykorzystują chwilę, która trwa, aby tworzyć coś co będzie dawało trwałe korzyści i będzie miało znaczenie nie tylko dziś, ale także w dalszej perspektywie.

Te dwie rzeczy to rdzeń – podstawa sukcesu w każdej dziedzinie.

Jeśli nie wiesz w jakim kierunku zmierzasz, jeśli Twoja lista powodów jest niejasna, jeśli nie masz planu działania, to powstrzyma Cię byle przeszkoda. Jedna trudna sytuacja, jedna ?dobra rada? lub kogoś z Twojego otoczenia będzie w stanie Cię powstrzymać i ostudzić Twój zapał.

Źródło wewnętrznej siły tkwi w Twojej liście pod tytułem ?DLACZEGO?. Jeśli oczywiście znalazłeś czas, aby ją sobie opracować..

6 komentarzy

 • Dużo jest w tym racji. Z mojego doświadczenia wynika, ze oprócz celów długo terminowych jak np.: nowy dom, piękna żona, swój biznes, potrzebne, konieczne są krótkoterminowe cele, które dają nam energię do działania z dnia na dzień. Inaczej takie cele niewiele dają (przynajmniej tak było w moim przypadku)
  Powiem na przykładzie swojego “ogródka”. Możesz mieć cel, ze za 2 lata zdasz TOEFL z angielskiego. Nawet dobrze wyznaczony. Jednak jeżeli nie masz celów tygodniowych i nagrody z tym związanych to będziesz dryfował, odkładał działanie, aż będzie za późno.
  Dlatego moim zdaniem konieczny jest plan z celami krótkookresowymi i nagrodami. Nagrody dzienne, to mogą być chociażby takie rzeczy jak ulubiona piosenka, pół godzinki w ulubionej gry. To naprawdę pomaga.
  Pozdrawiam
  Kamil Kuczyński
  http://kamilkuczynski.com/kurs -darmowy kurs językowy:”7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy”. Zacznij nareszcie mówić płynnie i automatycznie w obcym języku.

 • Kamil w zupełności zgadzam się z tobą twoja praktyka i doświadczenia wskazują na to, że cele są ważne powiem, że najważniejsze to dlaczego tak mało ludzi je sobie stawia. Przecież to takie proste a zarazem tak trudno je realizować już nie powiem jak jest trudno napisać, Wielokrotnie chciałem to zrobić w momencie euforii i wydaje się, że to już to a tu po pewnym czasie klapa motywacja mija i inne sprawy są ważniejsze. Zaczynam wątpić w to co robię. I to trwa już od jakiegoś czasu u mnie.
  Nie mam wewnętrznego bata aby się pogonić i zrealizować swoje marzenia.
  Poważaniem
  Janusz

 • Jakze stara to prawda. Juz starozytni chinczycy nawiazywali do pewnego porzadku, zeby osiagnac sukces trzeba uswiadomic sobie dlaczego cos chcemy osiagnac a dopiero w ostatniej fazie przejsc do tego jak to zrobimy.
  Jezeli chodzi o cele i planowanie to polecam rady Briana Tracy. Zanim jednak zaglebi sie Pan w lekture wszystkich jego 52 ksiazek podaje krotka sciagawke, ktora polecam ludziom w moim zespole:
  – kazdego wieczora przez okres 30 dni prosze usiasc i napisac sobie przynajmniej 10 celow krotko i dlugoterminowych (wyrabia sie nawyk) – prosze nie patrzec co napisal Pan poprzednio
  – pozniej prosze uporzadkowac je wedlug waznosci i czasu osiagniecia (definiujemy priorytety)
  – z tych celow prosze wybrac jeden, ktory wydaje sie Panu najwazniejszy i napisac wszytsko co Panu przyjdzie do glowy, co musi Pan zrobic, aby ten cel osiagnac – mamy PLAN
  Ta czynnosc nie powinna nam zabrac wiecej niz 30min, ale zaoszczedzi nam o wiele wiecej czasu.
  Polecam, wyprobowane na wlasnej skorze:)

 • “Jeśli masz wystarczająco mocne dlaczego, znajdziesz każde jak”…święta prawda. Niby rzecz oczywista a do tak małej grupy, tak naprawdę, to dociera.
  Skąd np. u wielu sportowców wola walki, pobijanie własnych rekordów życiowych? Właśnie stąd, że oni odnaleźli wystarczająco mocne DLACZEGO i wtedy JAK okazało się niezwykle proste.
  Każdy powinien odkryć w sobie takiego ducha walki, ducha zdrowej rywalizacji, który uskrzydli i poniesie ku morzu sukcesów/zwycięstw.

 • Budowanie sukcesu jest scile zwiazane z rozwojem osobistym.Czlowiek dojrzewa do pewnych etapow , ktore przynosza efekty za posrednictwem tego jak dalece sobie uswiadamia , ze bardzo wielka pomoca jest wewnetrzne przeobrazanie siebie na lepiej, pozytywniej i wyzej..to bardzo pomaga osiagac takie a nie inne rezultaty, takze pozwala z perspektywy tego co robimy osiagnac panowanie nad tym wszystkim w sposob ujeciowo pelniejszy , mozna rzec globalny.Te dwie rzeczy dobrze skonsolidowane przyczyniaja sie do rozwoju i zarzadzanie tym nie jest pozniej ciezkie..Zgadzam sie z wypowiedzia Pana Pawla,

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

kurs