?Bądź sobą, nie przejmuj się tym, co pomyślą sobie inni? ? tego typu hasła promują media i przekazy marketingowe. Istnieje moda na to, aby być sobą a jednak?
Ludzie nader często troszczą się o sposób w jaki są odbierani przez innych ? takie są wyniki licznych badań przeprowadzanych na różnych i niezależnych od siebie grupach społecznych.
Powszechnie wiadomo, że człowiek zachowuje się inaczej, gdy nikt go nie obserwuje, a inaczej, gdy świadkami jego zachowań są inni ludzie. Dlaczego tak się dzieje?Jakie przesłanki powodują, że w pewnych sytuacjach zachowujemy się w taki, a nie inny sposób? Warto znaleźć odpowiedź na to pytanie?
Ten artykuł, będzie niewielkim wstępem do morza wiedzy z dziedziny autoprezentacji. W tekście postawię kilka pytań i postaram się poszukać na nie odpowiedzi.
Jak się zapewne domyślasz, wiedza i umiejętności z zakresu sztuki autoprezentacji to potężne narzędzie. Warto się zainteresować tą tematyką, niezależnie od tego kim jesteś i czym się zajmujesz. Szczypta wiedzy z zakresu autoprezentacji może pomóc w lepszym rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Każda interakcja społeczna, a więc na przykład spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem, powoduje wywołanie określonego wrażenia na rozmówcy. Odbieramy siebie w określony sposób, wyrabiamy sobie opinię o sobie nawzajem.
Natomiast sama tematyka autoprezentacji budzi często mieszane emocje. Z jednej strony może zostać potraktowana jako manipulacja; kiedy na przykład kreujemy nieprawdziwy czy wyidealizowany obraz siebie. Z drugiej strony łatwo wyobrazić sobie świat, w którym nikt nie dba o własny wizerunek.
Oczyma wyobraźni można zobaczyć nauczycieli akademickich ubranych w koszule nocne, policjantów z kilkudniowym zarostem czy kandydatów do pracy opowiadających przyszłym pracodawcom, że nie potrafią nic robić i że w szkole szło im kiepsko. Tak więc, granica oddzielająca autoprezentację od manipulacji jest bardzo cienka i trudna do wytyczenia.
Dlaczego?
Ponieważ każdy z nas ma bardzo dużo własnych ? prawdziwych wizerunków. Czasami jesteśmy leniwi, a czasami pełni energii. Czasami potrafimy być cierpliwi, a czasami łatwo wyprowadzić nas z równowagi. Czasami wykazujemy się inteligencją, a innym razem postępujemy wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Czy nie jest tak?
Autoprezentacja polega najczęściej na selekcji elementów własnej osobowości i zachowania, które chcemy przedstawić otoczeniu. Wybieramy te elementy, które są potrzebne do realizacji aktualnych celów; potwierdzają to liczne wyniki badań naukowych.
Sukcesy w życiu osobistym czy karierze zawodowej wynikają w dużym stopniu od umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Sporo zależy od tego, jak jesteśmy odbierani przez innych. Jeśli potrafimy stworzyć pozytywny i spójny wizerunek własnej osoby w najbliższym otoczeniu, to szansa na lepsze rezultaty w prowadzonej działalności jest większa.
Upraszczając, im lepiej rozumiemy i stosujemy umiejętności autoprezentacyjne, tym łatwiejsze mamy życie.
Czy zgadzasz się ze mną?
Prowadząc prezentacje czy wystąpienia publiczne, zachowujemy się i mówimy najczęściej w inny sposób niż podczas zwykłej rozmowy. Całą swoją osobą komunikujemy pewien przekaz, którego adresatami są słuchający ludzie.
Cała sztuka autoprezentacji polega na tym, aby potrafić sprawnie sterować przekazywanym komunikatem i zawsze być świadomym tego, jakie wywieramy wrażenie. O tym, jakie są sposoby, aby to robić będę pisał w kolejnych artykułach związanych z tym tematem.